Children of Bodom: Something Wild (Ajnlk)
Kiad: Spinefarm / Nuclear Blast Kiads ve: 1997/1998
Mit kapunk, ha keresztezzk a ksi posztpunkba oltott death metalt Yngwie Malmsteennel? A vlasz: Children of Bodomot. Ersen leegyszerstve ennyivel elintzhetnnk a finn metlbanda els albumt, de a hanganyagban ennl sokkal, vgtelenl tbb rejlik. Elszr is, ezeknek a fiknak hatrozottan egyni a stlusuk. Effle kijelentst ritkn tehetnk, hiszen a nyugati jltben ma mr szinte mindenki hozzjuthat tisztessges cucchoz, s brmikor kszthet digitlis, teht stdiszint felvteleket, de ettl mg tbbsgkben teljesen arctalanok maradnak.
Msodszor pedig, ha ltezik egyltaln posztmodern metlzene, akkor a Children of Bodom hrgs-klasszikus szmai ktsgkvl azok. Emitt egy nylfarknyi Mozart idzet (a kis g-moll szimfnia els ttelbl), amott egy Yngwie Malmsteen vagy Tony MacAlpine futam, elbb a Napalm Death zzdja jut esznkbe, aztn, nhny pillanattal ksbb a szimfonikus metlbl jl ismert menetek kvetkeznek. John Zorn kortrs muzsikjt csak azrt nem emltem (persze pp megtettem), mert vlheten sem k, sem a Children of Bodom rajongk nem ismerik - pedig egykor egy msik posztmodern fmzent jtsz nhai zenekar, a Faith No More frontembere is ksztett Zornnal lemezt.
Lnyegben lehetetlen kiemelni akr egyetlen szmot is az albumrl, annyira egysgesen magas sznvonalat kpvisel minden egyes felvtel. Alexi Laiho erteljes hangja s virtuz gitrjtka Janne Wirman billentyvarzsl mellett is tst, s olyan ervel, olyan intenzitssal bombzza az ember dobhrtyit, hogy szinte kzvetlenl a zsigereinkre hat (ami az n esetemben meglehetsen nagy teljestmny, mivel a szomszdok nyugalma rdekben tbbnyire fejhallgatval hallgatom a zzsabb zenket).
Nem is ragozom tovbb, elg annyi, hogy hiba els albumrl van sz a Something Wild esetben, ezeknek a sld titnoknak mg vletlenl sem kell a szomszdba menni, hogy invencirt knyrgjenek. Ha valaki kedveli a kemny, falba dngls zent, amit, az unalmat elzend, folyamatosan klasszikus dallamokkal spkelnek, s valami csoda, vagy tok folytn nem ismern a Children of Bodom elsknt kiadott felvtelt, srgsen ptolja a mulasztst!
Fellls: Henkka Blacksmith basszusgitros Jaska Raatikainen dobos Janne Wirman billentys Alexander Kuoppala gitros Alexi „Wildchild” Laiho gitros
Az albumon tallhat szmok: Deadnight Warrior 3’21 In The Shadows 6’01 Red Light In My Eyes, pt. 1 4’27 Red Light In My Eyes, pt. 2 3’49 Lake Bodom 4’02 The Nail 6’16 Touch Like Angel of Death 4’05
Children of Bodom: Hatebreeder
Kiad: Nuclear Blast Kiads ve: 1999
Milli s egy okot tallni r, mirt kedvelhetjk a Children of Bodom Hatebreedernek keresztelt albumt. Akik a klasszikus zenei tmkbl mert, bravros gitrjtk hvei, ppgy rmket lelik a lendletes, ugyanakkor zzs ntkban, mint azok, akiknek ignyeit kizrlag a hrgs, vad, mgis knnyen befogadhat metlmuzsika elgti ki.
A Hatebreeder legjellegzetesebb vonsa, hogy habr a Malmsteen s a Stratovarius fmjelezte iskoln nevelkedett gitros-szerzkre jellemzen mind a riffek, mind a szlk a barokk tbbnyire mollosabb dallamvilgt, a bcsi klasszicizmus szinkps ritmusait, s szigor harmniai fegyelmt tekinti mrvadnak. Akr odig is elmerszkednk, hogy ezt az albumot kiltsam ki a Bodom legmalmsteenesebb produktumnak. A tmkban s meldiai megoldsokban e hatsokon kvl gyakran Liszt Ferenc s Nicolò Paganini magyaros-virtuz dallamait s ritmusait fedezhetjk fel.
Ami szemlyes kedvencc avatja e korongot - noha nem szvesen lltok fel sorrendet a Bodom albumai kztt -, az a nyolcvanas-kilencvenes vek forduljn burjnz thrash-mosh irnyzat stlusjegyeinek, a karakteres ritmusvltsok s a flbemsz dallamokat vltogat, dbrg kvintekre, vagy vgtat, ismtelt hangokra lecsupasztott tmk begyazsa ebbe az eleve lendletes zenbe. Alexi Laiho elementris gitrjtkban s tdszaggat hrgsben valahol Killan Gyuri Undertakingjnek zenei rksgt vlem felfedezni. No persze nem lltom, hogy a Bodom tagjai fiatalon magyar underground metlzent hallgattak volna, sokkal valszerbb, hogy az Anthrax s trsai hatottak gy a finn muzsikusokra. Taln az sem vletlen, hogy a Bodom kt ve pp az Anthraxszel egytt lpett fel a Summer Rocks fesztivlon a PeCsban.
A nyitszm rvidke - kicsikt a Napalm Deathre emlkeztet - hard core-os bevezet utn rgtn fldbedngls moshba megy t, hogy alig ngy perc utn tadja helyt a Silent Night, Bodom Night cseppet sem karcsonyi hangulat, irdatlan iram metlrletnek, melyben a mr emltett Malmsteen mester Fire And Ice-os korszaknak utzengi sejlenek fel.
A cmad Hatebreeder szintn mosh-jelleg, Paganinit is megszgyent futamaival kprztatja el a hallgatt. Az album egyik legkiemelkedbb ntja, az ugyancsak yngwiemalsteenes Bed of Razors a lemez messze legjobb riffjvel bszklkedhet, s egy Tony MacAlpine hangzst idz billentyszl teszi mg lvezetesebb.
A kis tlzssal Liszt Ferenc egyik Magyar Rapszdijnak is beill tmba vlt Cowards Dead Endre a lemez msik telitallata, a felelgets-paganinis ftmt hangsly-thelyezses gitrriffel kiegszt Black Widow kvetkezik, melyen ismt egyrtelmen rzdik a thrash-mosh hats. A Wrath within a harmniai kzpontot kromatikus tmkkal elbizonytalant, gyakori tmavltsokra pl mosh-ntja utn egyfajta hard-core bets Malmsteen-Anthrax fzival, majd az akr Malmsteennek is becsletre vl szlval spkelt, tipikus szimfonikus metl ntval zrul a lemez, melynek kezd gitrriffje gy hatott rm, mintha a TGV robogott volna t a testemen.
Az album stlusa mgis tagadhatatlanul kizrlag a Bodom sajtja, s az els pillanattl az utolsig izgalmas, vltozatos s - senki meg ne kvezzen ezrt! - flttbb szrakoztat zene. s ers a gyanm, hogy a Hatebreeder a banda eddigi opusai kzl mg sokig a kedvencem marad.
Az egyttes tagjai: Alexi Wildchild Laiho - nek s szlgitr Alexander Kuoppala - gitr Henkka T. Blacksmith - basszusgitr Janne Warman Pimeys - billentys hangszerek Jaska Raalikainen - dobok
Az albumon elhangz szmok listja: 1. Warheart 4’08 2. Silent Night, Bodom Night 3’12 3. Hatebreeder 4’19 4. Bed of Razors 3’57 5. Cowards Dead End 4’54 6. Black Widow 3’52 7. Wrath within 3’52 8. Children of Bodom 5’13 9. Downfall
|